Biografia

Urodziłem się w 1975 roku, w samym środku PRL-owskiej propagandy sukcesu i do tego w Tychach – mieście nazywanym socjalistycznym, niemal w całości zbudowanym po II wojnie światowej. Komunie jednak wierności nie przyrzekałem – zresztą gdy dorosłem, jej już nie było – natomiast memu miastu owszem, więc tutaj, w Tychach całe życie mieszkam i pracuję. I tutaj powstały moje najlepsze fotografie.

Fotografia było moją pasją od kiedy pamiętam, dopiero jednak przyjście XXI wieku spowodowało, że postanowiłem uczynić z niej medium, za pomocą którego chcę przekazywać moje pomysły, ambicje, emocje i wrażliwość.

Do pierwszej indywidualnej wystawy dojrzałem w 2010 roku, kiedy to „Impresje paprocańskie” zawisły na ścianach galerii Miejskiego Centrum Kultury w Tychach, później w Miejskim Domu Kultury w Mikołowie, wreszcie w Galerii Fotografii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Ten rok przyniósł także pierwsze branżowe wyróżnienie – za cykl „Cielmice wieś wyjątkowa” w konkursie na fotoreportaż „Obiektywnie Śląskie”.

W 2010 roku, podczas wielkiej powodzi, która nawiedziła nasz region, powstał także cykl „Wielka woda w Paprocanach”, dokumentujący w pełen refleksji sposób potęgę żywiołu, z którym musieliśmy się mierzyć. To, jak do tej pory, najczęściej nagradzane i wyróżniane moje dzieło, zauważone i docenione m.in. w konkursach Tychy Press Photo 2011, Śląska Fotografia Prasowa 2010, Sekcja ShowOFF podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie, a także w konkursach międzynarodowych.

W 2013 roku założyłem i przez dwa lata pełniłem funkcje prezesa Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego. W 2016 roku zostałem członkiem Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, a dwa lata później – członkiem rzeczywistym Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców, które nadało mi tytuł artysty fotografa (AFRP). W konkursie fotograficznym „Światłem zapisane” w ramach Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki, zostałem wyróżniony Złotym Medalem Fotoklubu RP „Za fotograficzną twórczość”, a kilka lat później Brązowym Medalem Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców – „Za fotograficzną twórczość” w konkursie fotograficznym „Tylko Jedno Zdjęcie 2024”.

Do tematu moich ulubionych Paprocan wróciłem w latach 2018-2019, kiedy powstawał cykl „Impresje paprocańskie 2/Sinice”, prezentowany w galeriach w Łodzi (w międzyczasie wspólnie z Januszem Gajosem), Katowicach, Lublinie i Tychach. Kolejnym osiągnięciem, którym mogę się pochwalić było zaproszenie do wzięcia udziału w projekcie łódzkiej Fundacji Atlas Sztuki pod nazwą „6inLodz” obok takich znakomitych fotografików jak Czesław Czapliński, Alex Lubomirski, Ryszard Horowitz i Wally Pfister.

Czas obecny, to powrót po prawie sześciu latach do wystaw indywidualnych z projektem „Osiedle Z”, który swój początek miał w 2017 roku i trwa do dnia dzisiejszego. Jest to szeroko pojęta sztuka współczesna inspirowana dokonaniami Jerzego Nowosielski i Erika Satie. Pełna prosty i refleksji tego, co jest zwykłe i niezauważalne podkreślając niezwykłość codziennych miejsc. Premiera cyklu będzie miała miejsce w Tychach w 2025 roku w Gemini Park Tychy w przestrzeni wystawienniczej „Okno na Kulturę”, a następnie przeniesie się do Łodzi, Rudy Śląskiej, Rybnika, Bielska-Białej by na koniec powrócić do rodzinnych Tychów.

Moje zdjęcia ukazywały się na łamach czasopism: : „Dziennik Zachodni”, „Digital Camera Polska”, „Digital Foto Video”, „Echo”, „Foto”, „Gazeta Wyborcza”, „National Geographic Traveler”, „Nasze Katowice”, „Nowe Info”, „Pismo Folkowe”, „Silesia Airport”, „Twoje Tychy”, „Tyski Magazyn Kulturalny”. Oglądali je goście galerii m.in. w Bułgarii, Czechach, Japonii, Łotwie, Rumunii, Serbii, Słowacji, Ukrainie i na Węgrzech.

To, co robię, ma swoje źródło w młodzieńczej pasji sprzed wielu lat. Myślę, że mimo upływu czasu, tej młodzieńczej spontaniczności nie udało mi się – na szczęście – pozbyć. A fotografowanie zawsze będzie moją wielką pasją.